Spis treści
Skąd wywodzi się ta tradycja?
Dziś Tłusty Czwartek, zatem wszyscy zajadamy się pączkami, ale skąd wywodzi się ta tradycja? Okazuje się, że sięga już starożytnego Rzymu. W tym dniu świętowano odejście zimy i przybycie wiosny, organizowano z tej okazji tłuste uczty podczas których pączki były jedynie dodatkiem, zagryzką. I bynajmniej wcale nie wyglądały jak dzisiaj – były natomiast przygotowywane z ciasta chlebowego i nadziewane słoniną.
Tłusty Czwartek jest zwany tłustym właśnie ze względu na uczty podczas których spożywano syące potrawy – biesiadowano hucznie świętując w ten sposób również ostatnie dni karnawału, które zwiastowały post. Z tego względu też dzień też zwany był “mięsopustem” ponieważ “mięso opuszczało człowieka” na czas postu. Co istotne słowo “mięsopust” oznacza to samo co “karnawał” – jego pochodzenie wiąże się z włosko-łacińskim “carne vale” i zwrotami “carnem laxare, levare” – rozstawać się z mięsem.
Pączki w Polsce
W Polsce pączki w wersji słodkiej pojawiły się dopiero koło XVI wieku, jednak wciąż nie wyglądały tak, jak dzisiaj – w niektórych z nich w środku zamiast słodkiego nadzienia z marmolady, czy dżemu znajdował się orzeszek. Mówiono, że ten kto na niego trafił będzie cieszył się dostatkiem.
Pączki na świecie
Na miękkie i słodkie pączki przypominające te, którymi zajadamy się obecnie najprawdopodobniej wpadli Arabowie, którzy drożdżowe, smażone ciasto polewali miodem lub lukrem. Jednak co kraj, to obyczaj – wersji i legend związanych z pączkami jest wiele.
Według Austriackiej legendy powstały one, gdy właścicielka cukierni w złości rzuciła kawałkiem drożdżowego ciasta w męża, które odbiajac się od niego wpadło do garnka z rozgrzanym tłuszczem.
Z kolei w Niemczech ciastko w kształcie kuli armatniej wymyślił cukiernik, który pracował w kuchni wojskowej.
Jak wiadomo, w USA pączki nazywane są donatami i mają dziurkę w środku.
W Hiszpanii z kolei są to “gniazdka” lub “pączki z dziurką”. Przygotowywane są z ciasta parzonego, takiego jak na ptysie.
Włoska odmiana pączka to Zeppole i ma swoje święto 19 marca (czyli we włoski Dzień Ojca). Przypominają one nasze ptysie i nadziewane są dżemem albo kremem i posypywane są cukrem pudrem.
Lokma to z kolei turecka odmiana pączka – to małe kuleczki nasiąkniętne gęstym cukrowym syropem lub miodem. Są tłuste i wystarczają na jeden kęs, co ciekawe według tradycji są rozdawane biednym podczas uroczystości pogrzebowych.
Kilka ciekawostek związanych z pączkami:
-
szacuje się, że w Polsce w Tłusty Czwartek zjadamy 100 milionów pączków!
-
w zwykły dzień przeciętna piekarnia sprzedaje około 500 pączków, w Tłusty Czwartek nawet do 30 tysięcy
-
Według badań tego dnia minimum jednego pączka zamierza zjeść 19% Polaków, 2-3 pączki 47%, a więcej niż 3 pączki – 24% badanych. Jednak 9% w ogóle nie zamierza ich jeść
-
Podczas 8. Mistrzostw Poznania w jedzeniu pączków na czas zwycięzca zjadł 10 pączków w 5 minut…
-
“Pączek” po Niemiecku to “Pfannkuchen” co oznacza to samo, co naleśnik.
-
A co zrobić, by spalić jednego pączką? Wystarczy 46 minut szybkiego marszu lub 1 godzina i 39 minut pisania na komputerze
Zorganizuj tłustą imprezę w Tłusty Czwartek!
Jeżeli chcielibyście zorganizować spontaniczną imprezę z okazji Tłustego Czwartku jeszcze zdążycie zamówić u nas i odebrać opaski wejściowe tyvek i opaski cinta. Dostępne są w kilku kolorach dzięki czemu możecie podzielić gości na grupy (np. grupa od tradycyjnych pączków, grupa od donatów i faworków?). Oczywiście możemy również nadrukować na opaskach wejściowych piękne, tłuste pączki, lukrowane donaty, czy kruche faworki?
Dziś bezkarnie możecie zajadać się pączkami wszelkiego rodzaju – to jedyny, wyjątkowy dzień w roku? Życzymy Wam samych pyszności!